środa, 14 października 2026

Baza urzędów dla firm · Niezależny portal o firmach regionu

Firmy, startupy, fundusze i rynek pracy na Mazowszu, od Warszawy po Ostrołękę.

Wynagrodzenia na Mazowszu w powiatach: gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej

Redakcja · 14 października 2026 · 5 min

Przeciętne wynagrodzenie brutto na Mazowszu wyniosło w 2025 roku 10 914,07 zł, o ponad 1 500 zł więcej niż średnio w Polsce. Za tą średnią stoją jednak duże różnice: w Warszawie 11 677,57 zł, a w powiecie siedleckim 7 553,53 zł. Średnią krajową przekracza tylko 8 z 42 powiatów. Poniżej pełna lista powiatów z GUS, najnowsze dane miesięczne i to, czego te liczby nie pokazują.

Księgowa w biurze małej firmy przegląda wydruki list płac

Przeciętne wynagrodzenie na Mazowszu w powiatach: najważniejsze liczby

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto to średnia płaca przed odliczeniem podatku i składek, liczona przez GUS z danych pracodawców; nie jest to kwota, którą zarabia typowy pracownik. Dane dla powiatów pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS i dotyczą całego 2025 roku.

  • województwo mazowieckie: 10 914,07 zł,
  • Polska: 9 371,11 zł,
  • wzrost na Mazowszu względem 2024 roku: o 8,9% (nasze wyliczenie z danych GUS).

Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej

Powyżej średniej krajowej jest osiem powiatów: Warszawa, Płock, powiat kozienicki i pięć powiatów na zachód i północny zachód od stolicy.

Powiat Wynagrodzenie 2025 Polska = 100
Warszawa 11 677,57 zł 124,6
miasto Płock 11 514,62 zł 122,9
powiat kozienicki 10 350,17 zł 110,4
powiat pruszkowski 10 217,68 zł 109,0
powiat nowodworski 10 028,10 zł 107,0
powiat sochaczewski 9 773,76 zł 104,3
powiat warszawski zachodni 9 603,64 zł 102,5
powiat grodziski 9 458,58 zł 100,9

Najniższe przeciętne wynagrodzenia są na południu i wschodzie regionu:

Powiat Wynagrodzenie 2025 Polska = 100
powiat siedlecki 7 553,53 zł 80,6
powiat szydłowiecki 7 579,13 zł 80,9
powiat radomski 7 738,09 zł 82,6
powiat żuromiński 7 798,06 zł 83,2
powiat sokołowski 7 813,06 zł 83,4

Różnica między pierwszym a ostatnim powiatem przekracza 4 100 zł miesięcznie. Pozostałe duże miasta regionu, czyli Radom, Siedlce i Ostrołęka, mają przeciętne płace nieco poniżej średniej krajowej.

Wszystkie 42 powiaty

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2025 roku według GUS, od najwyższego do najniższego:

  1. Warszawa: 11 677,57 zł (124,6% średniej krajowej)
  2. miasto Płock: 11 514,62 zł (122,9% średniej krajowej)
  3. powiat kozienicki: 10 350,17 zł (110,4% średniej krajowej)
  4. powiat pruszkowski: 10 217,68 zł (109,0% średniej krajowej)
  5. powiat nowodworski: 10 028,10 zł (107,0% średniej krajowej)
  6. powiat sochaczewski: 9 773,76 zł (104,3% średniej krajowej)
  7. powiat warszawski zachodni: 9 603,64 zł (102,5% średniej krajowej)
  8. powiat grodziski: 9 458,58 zł (100,9% średniej krajowej)
  9. miasto Ostrołęka: 9 325,26 zł (99,5% średniej krajowej)
  10. powiat piaseczyński: 9 270,55 zł (98,9% średniej krajowej)
  11. powiat żyrardowski: 9 110,84 zł (97,2% średniej krajowej)
  12. powiat otwocki: 9 049,52 zł (96,6% średniej krajowej)
  13. miasto Siedlce: 9 018,65 zł (96,2% średniej krajowej)
  14. miasto Radom: 9 008,41 zł (96,1% średniej krajowej)
  15. powiat grójecki: 8 883,39 zł (94,8% średniej krajowej)
  16. powiat wołomiński: 8 827,07 zł (94,2% średniej krajowej)
  17. powiat legionowski: 8 702,62 zł (92,9% średniej krajowej)
  18. powiat lipski: 8 502,43 zł (90,7% średniej krajowej)
  19. powiat ciechanowski: 8 459,84 zł (90,3% średniej krajowej)
  20. powiat łosicki: 8 370,02 zł (89,3% średniej krajowej)
  21. powiat płoński: 8 310,24 zł (88,7% średniej krajowej)
  22. powiat miński: 8 306,19 zł (88,6% średniej krajowej)
  23. powiat gostyniński: 8 257,68 zł (88,1% średniej krajowej)
  24. powiat węgrowski: 8 221,39 zł (87,7% średniej krajowej)
  25. powiat garwoliński: 8 214,38 zł (87,7% średniej krajowej)
  26. powiat makowski: 8 199,05 zł (87,5% średniej krajowej)
  27. powiat przysuski: 8 188,67 zł (87,4% średniej krajowej)
  28. powiat przasnyski: 8 164,46 zł (87,1% średniej krajowej)
  29. powiat płocki: 8 155,95 zł (87,0% średniej krajowej)
  30. powiat zwoleński: 8 088,88 zł (86,3% średniej krajowej)
  31. powiat białobrzeski: 8 054,99 zł (86,0% średniej krajowej)
  32. powiat sierpecki: 8 038,44 zł (85,8% średniej krajowej)
  33. powiat wyszkowski: 7 978,90 zł (85,1% średniej krajowej)
  34. powiat ostrołęcki: 7 940,31 zł (84,7% średniej krajowej)
  35. powiat ostrowski: 7 911,02 zł (84,4% średniej krajowej)
  36. powiat mławski: 7 886,78 zł (84,2% średniej krajowej)
  37. powiat pułtuski: 7 882,42 zł (84,1% średniej krajowej)
  38. powiat sokołowski: 7 813,06 zł (83,4% średniej krajowej)
  39. powiat żuromiński: 7 798,06 zł (83,2% średniej krajowej)
  40. powiat radomski: 7 738,09 zł (82,6% średniej krajowej)
  41. powiat szydłowiecki: 7 579,13 zł (80,9% średniej krajowej)
  42. powiat siedlecki: 7 553,53 zł (80,6% średniej krajowej)

O drugiej stronie rynku pracy w tych samych powiatach piszemy w tekście o bezrobociu na Mazowszu.

Warszawa na tle regionu

Czy Warszawiacy zarabiają lepiej niż reszta Polaków?

Tak. Przeciętne wynagrodzenie w Warszawie wyniosło w 2025 roku 124,6% średniej krajowej, a w porównaniu z 2024 rokiem wzrosło o 9,0% (nasze wyliczenie z danych GUS). Warszawa i dziewięć okolicznych powiatów tworzą osobny region statystyczny, opisany w tekście o regionie warszawskim stołecznym.

Ile naprawdę zarabia się w Warszawie?

Średnia zawyża typową pensję, bo podnoszą ją najwyższe wynagrodzenia. Według danych mazowieckiego urzędu statystycznego w grudniu 2025 roku przeciętne wynagrodzenie mieszkańców Warszawy wyniosło 14 205,76 zł, a mediana 10 810,00 zł. Połowa zatrudnionych zarabiała więc nie więcej niż 10 810,00 zł brutto. Dla całego województwa mediana wyniosła 8 988,56 zł. To dane z rejestrów ZUS według miejsca zamieszkania pracowników i za jeden miesiąc, więc nie porównujemy ich wprost z tabelą powiatów.

Najnowsze dane miesięczne

Według komunikatu mazowieckiego urzędu statystycznego przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Mazowszu wyniosło w sierpniu 2026 roku 10 719,06 zł. To o 6,1% więcej niż rok wcześniej i o 1,2% mniej niż w lipcu. W Polsce było to 9 259,54 zł. Za osiem miesięcy 2026 roku średnia na Mazowszu wyniosła 10 851,76 zł.

Miesiąc 2026 Sektor przedsiębiorstw, Mazowsze
styczeń 10 345,31 zł
luty 10 618,33 zł
marzec 11 502,04 zł
kwiecień 11 174,84 zł
maj 10 588,61 zł
czerwiec 10 833,56 zł
lipiec 10 854,17 zł
sierpień 10 719,06 zł

Jak zarabia się w poszczególnych branżach na Mazowszu?

Różnice między branżami są większe niż między powiatami. W sierpniu 2026 roku najwięcej płaciła informacja i komunikacja: 16 097,73 zł, a najmniej zakwaterowanie i gastronomia: 7 621,22 zł. W przemyśle przeciętne wynagrodzenie wyniosło 10 256,00 zł.

Czego te średnie nie pokazują

Dane powiatowe GUS dotyczą podmiotów, w których pracuje 10 i więcej osób, oraz jednostek budżetowych. Firm do 9 osób w nich nie ma, a według REGON to 97,4% zarejestrowanych podmiotów w województwie. Miesięczne dane dla sektora przedsiębiorstw też obejmują tylko firmy, w których pracuje więcej niż 9 osób.

W obiegu są też różne „średnie dla Mazowsza”, bo GUS liczy je różnymi metodami: według pracodawców i według miejsca zamieszkania pracowników, rocznie i miesięcznie, dla całej gospodarki albo tylko dla sektora przedsiębiorstw. Porównując liczby z różnych tekstów, sprawdź, której statystyki dotyczą. Więcej o pracy w regionie piszemy w dziale Rynek pracy.

Najczęstsze pytania

Gdzie na Mazowszu zarabia się najwięcej?

Według Banku Danych Lokalnych GUS w 2025 roku najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto miała Warszawa (11 677,57 zł), przed Płockiem (11 514,62 zł) i powiatem kozienickim (10 350,17 zł).

Czy dane GUS obejmują małe firmy?

Nie. Dane powiatowe dotyczą podmiotów z 10 i więcej pracującymi oraz jednostek budżetowych, a firmy do 9 osób to 97,4% zarejestrowanych podmiotów w województwie.

Ile wynosi średnia pensja na Mazowszu?

W 2025 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie wyniosło 10 914,07 zł, a według komunikatu mazowieckiego urzędu statystycznego w sierpniu 2026 roku w sektorze przedsiębiorstw 10 719,06 zł.

Stan na 14 października 2026 roku.

Ten materiał powstał przy udziale narzędzi sztucznej inteligencji i został sprawdzony przez redakcję.